Kuidas mõjutab sügise saabumine meie nahahooldust?

05.11.2020

Sügise saabudes vajab meie nahk rohkem turgutust ja tähelepanu, et taastada liigsest päikesest tekkinud kahjud ja omakorda valmistada nahka ette muutlike ilmastikuoludega kenasti toime tulema. Oma soovitusi ja näpunäiteid jagab Apotheka iluekspert Ede-Ly Täpsi.

Sügis koputab tasahilju uksele ja toob endaga kaasa jahedamad temperatuurid ning külmad tuuled. Seega on õige aeg nüüd suvised kergema tekstuuriga kreemid välja vahetada rammusamate vastu, kuna uued välitingimused muudavad kuiva naha kiiresti ketendavaks ja punetavaks. Nahk muutub kuivaks, kui niiskusesisaldus väheneb marrasknahas ning halvemal juhul tekivad naha sarvkihis mikropraod, mis on soodne pinnas nahka ärritavatele teguritele. Sellepärast tulebki regulaarselt oma nahka sügistalvisel perioodil kreemitada just rasvasemate kreemidega, et takistada niiskuse kadu sarvkihist.

Külmade ilmade korral võiks eelistada näiteks retinooliga kreeme, kontsentraate ja iluampulle. Retinool ehk A-vitamiin ergutab kollegeeni tootmist nahas, mis aitab nahal uueneda. Ilueksperdi üheks lemmikuks on Bionike Boost uuendav kontsentraat retinooliga, mis soodustab epidermise rakkude uuenemist ning sisaldab tokotrienooli ehk fütotoitained, mis ergutavad kollageeni sünteesi ja aitavad ennetada fotovananemist. Juba paari esimese kasutuskorra järel muutub nahk siledamaks ja pringimaks.

Seerumid ja maskid

Erinevate seerumite ja maskide osakaal peaks kindlasti tõusma sügistalvisel perioodil kosmeetikariiulil. Madalama õhukuivusega aastaaja põhisõnum on niisutamine ja kuna parimad niisutajad on seerumid, siis kindlasti ei tohiks unustada neid lihtsalt riiulisse. Seerum tuleks valida vastavalt oma naha seisukorda silmas pidades – kas vananemisvastane, sära või elujõudu andev või antioksüdantiga seerum.

Minu vaieldamatu lemmik on Bionike Hydra5 Booster intensiivne niisutav seerum, mis kustutab kohesealt naha janu ja täiendab selle veevarud. Sisaldab erilist mürke eemaldavate taimsete toimeainete ja hüaluroonhappe viie molekulaarse vormi kooslust DetoxHyal5, mis aitab niisutada intensiivselt nahka ja tugevdada selle loomulikke kaitsemehhanisme, et võidelda nt UV-kiirgusest ja saastest tingitud igapäevase oksüdatiivse stressiga.

Maskidest tõstan esile Iduni niisutavat näomaski, mis on loodud spetsiaalselt eriti kuiva ja tundliku naha jaoks. Koosneb nahka tugevdavast rapsiõlist, rahustavast kaeraõlist ning niisutavast shea- ja kakaovõist. Rikastatud niatsiinamiidiga, mis tugevdab naha barjääri, ja pantenooliga, mis rahustab ja aitab nahal taastuda. Näomask sisaldab ka hüaluroonhapet, mis koos glütseriini ja PCA-ga annab nahale niiskusesüsti.

Õrnemad puhastusvahendid

Puhastusvahend on üks oluline võtmetegur nahahoolduses. Kuna suvel meie nahk higistab rohkem ja elame ka aktiivsemat elu, siis tuleb kasutada ka tugevamaid puhastusvahendeid. Vastupidiselt suvele, tuleks aga sügisel ja talvel kasutusele võtta hoopis õrnemad vahendid ja eelistatult niisutava toimega. Idun näopuhastusvaht eemaldab mustuse ja meigi ning sisaldab nahka niisutavaid aineid. Nahka rahustava ja niisutava toimega on ka Avene pesemisvaht, mis tasakaalustab lisaks rasueritust ja muudab naha matiks.

Kui sa veel ei ole igapäevane näovee või mitsellaarvee kasutaja, siis tuleks seda harjumust juurutama hakata, sest see aitab tugevdada naha kaitsekihti ja tasakaalustab meie naha pH.

Kuiva nahka ei tohi pesta kuuma veega ja tuleks vältida seebiga pesemist.

UV-kiirgus

Ühelgi aastaajal ei tohiks tegelikkuses unustada ka UVA-kiirgust, mis on aastaringselt sama tugevusega ning soodustab naha vananemist. „Avene sarjast leiab mitmeid niisutavaid kreeme, mis mõeldud just kuivale ja punetavale nahale, lisaks on Avene punetusvastasel niisutaval näokreemil SPF30 kaitse. Soovitan talvel külmade ilmadega kasutada Avene Cold kreemi just kaitsekreemina. Valge mesilasvaha ja Avene allikavee kombinatsioon tagab naha hüdrolipiidse kihi taastamise ning kaitseb agressiivsete välisfaktorite eest.

Koorimine

Sügistalvisel perioodil tuleks vältida tugevaid koorimiskreeme ja asendada need pigem pehmetoimeliste vastu. Koorivaid vahendeid on soovitatav kasutada paar korda nädalas ja pigem õhtuti, et nahal oleks piisavalt aega taastuda. Tugeva pakasega ei tohiks üldse koorimiskreeme kasutada.

Head õrnad koorijad on näiteks Avene kooriv geel tundlikule nahale, mis sisaldab nii koorivaid terakesi kui ensüüme ning on naha vastu õrn. Leebe on ka BABE õrn koorija tundlikule nahale. See sisaldab salitsüül- ja piimhapet, mis aitavad surnud naharakke keemiliselt ja õrnalt eemaldada, piimhape koos E-vitamiini ja jojobaõliga aitavad nahka niisutada ja muudavad selle kiiresti pehmeks ja siledaks.

Huuled on külma suhtes eriti tundlikud, seega tuleks kasutusele võtta huulepalsam või –salv. Soovitan huulepulga alla kanda ka näokreemi, sest see niisutab huuli kõige paremini.

Seotud tooted:

Uudised:

  • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    Loe lähemalt

  • Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Loe lähemalt

  • Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Loe lähemalt

  • Päike ja pigmendilaigud

    Päike ja pigmendilaigud

    Loe lähemalt

  • Nahaarst selgitab: kuiva naha peamised põhjustajad ja soovitused selle hooldamiseks

    Loe lähemalt

Kõik postitused