Milline näeb välja kuiv nahk ning kuidas seda hooldada?

15.11.2021

Kui ka sinu nahk ketendab, tundub katsudes kare, muutub kiskuvaks ja sügelevaks või on tavapärasest tundlikum, siis suure tõenäosusega on sul kuiv nahk. Miks meie nahk muutub kuivaks, sügelevaks ja tundlikuks ─ nendele küsimustele katsume selles blogipostituses vastuseid anda.

Kuiva nahka iseloomustab lipiidide ja vee vähesus naha pindmistes kihtides. Kuiv nahk on tihtipeale kiskuv, õhuke ja ärritustele kalduv ning näeb oma east vanem välja. Kuival nahal on kõik joonekesed ja kortsukesed paremini nähtavad, kahjuks ka paremini tekkivad ja süvenevad.

Kuiva nahka aetakse tihti segi dehüdreeritud nahaga, mida iseloomustab niiskuse puudus nahas. Nii kuival nahal kui dehüdreeritud nahal võivad olla sarnased murekohad ja välimus. Tuleb aga meeles pidada, et dehüdreeritud nahk vajab lisaks vaid niisutust, kuiv nahk aga ka kaitset, toitmist ja läbimõeldud nahahooldustoodete kasutamist.

Küsimusele „miks nahk kuivaks muutub?“ võib vastus peituda mitmetes asjaoludes. Põhjused võivad olla geneetilised, hormonaalsed, east tingitud; seotud ilmastikuolude ja muutuvate hooaegadega (külm ja niiske ilm ning tuul, kuivatav kuum päike) või hoopiski tingitud liiga karedast veest, valede pesuvahenditest ja/või nahahooldusvahenditest ... nimekiri võib jätkuda veel ja veel, kuid oluline on ka välja tuua, et rolli mängivad kindlasti ka materjalid, mida me vastu nahka kanname.

Millised on kuivale iseloomulikud tunnused? Kuival nahal esineb tihtipeale ketendust, see on kahvatu, tuhm ja läbikumav; näha on pindmised ja peened kortsud, tihtipeale on näha ka veresoonte laienemine. Kuiv nahk näeb välja vanem, kui see reaalselt on.

Kuiva naha hooldus

Kui su nahk muutub kuivaks/kuivemaks, siis esimene samm on kindlasti nahka regulaarselt ja korralikult niisutada ─ niisutamine on kuiva naha hoolduse A&O.
Lisa oma nahooldusesse õlid ja seerumid ja arvesta, et talvine  näo- ja kehahooldus peaks olema tavapärasest veelgi intensiivsem. Kasutada tuleks sügavniisutava ja toitva toimega tooteid, mis võiksid sisaldada ideaalis erinevaid õlisid, E- ja C-vitamiini ja antioksüdante. Iga kreem tuleb valida vastavalt enda nahatüübile ─ see, mis sobib sõbrannale, ei pruugi sobida sulle.

Kaitse nahka ilmastikuolude eest aastaläbi! Sügistalvel olgu kasutusel kaitsvad kreemid, mis tuleks nahale kanda umbes pool tundi enne õueminekut, et kreem jõuaks korralikult imenduda. Väga kuivale nahale pakuvad sügistalvel hästi kaitset näiteks Isdin Nutratopic näokreem ja Avène Cold Cream. Kevadsuvisel hooajal kasuta kindlasti suuremat SPF-i, et kaitsta nahka päikesekiirte ja fotovananemise eest. Näole kreemi kandes ei tohiks ära unustada ka kaela- ja dekolteepiirkonda – võta seda kui oma näonaha pikendust. Kui nahk on juba saanud külma/liigse päikese tõttu kahjustada ning kipitab ja kisub, siis võiks nahale pakkuda rahustavat ja niisutavat erihooldust. Sellisel juhul sobivad hästi rahustavad ampullid, näiteks Babé Bicalm+ rahustavad ampullid,

Babé Bicalm+ rahustavad ampullid,  või rahustav ja niisutav näomask, näiteks jaapani kirsi õie veega Jowaé Niiskust taastav mask.

Täiendavalt soovitame kasutada ka niisutavat näoõli või seerumit, eriti sügistalvel. Kuivemale nahale sobivad hästi näiteks Idun Mineralsi õliseerum või Avène Hydrance itense niisutav seerum. Õlide üheks positiivseimaks omaduseks on nende võime kaitsta ja parandada naha vastupanusüsteemi ning aidata paremini omastada teisi nahahooldustooteid. Heaks valikuks on näiteks Babé oomega 3-6-9 näoõli ─ taastavate ja kaitsvate toimeainetega rikastatud õli sobib nahale agressiivse dermatoloogilise ravi, põletuste, armide, venitusarmide, tugeva ketenduse korral, samuti on õli hea kuivale ja kahjustunud nahale. Paljud on jaganud, et näoõlid tunduvad neile nahal rasked ja nahk jääb õline, mistõttu õlisid kasutada ei meeldi. Siinjuures üks nipp – sega näoõli paar tilka oma näokreemi sisse ka kanna seda näole hoopis nii, mitte eraldi kihina. Toimib samamoodi, kuid erinevus on silmnähtav – ei jää õlist kihti nahale.

Igapäevase näohoolduse juures tuleb erilist tähelepanu pöörata ka silmakontuurile. Sealne nahk on eriti õrn ja õhuke ning vajab erilist hooldust. Silmade ümbrusesse tekivad tihtipeale ka esimesed n-ö miimikakortsukesed, see on tavaline, kuid selleks, et kortsukesed ei süveneks ruttu sügavamateks, aitab  hästi kaasa ennetava toiminguna silmaümbruse kreemitamine. Kuivusest tingitud kortsukeste puhul toimib hästi näiteks BioNike Xage Lift silmaümbrusseerum.

Naha puhastamine on kõige alus – ka kuiva naha olukorra paranemisel ja/või stabiilsena hoidmisel.

Korrapärane ja efektiivne naha puhastamine on toimiva nahahoolduse alus igal aastaajal. Enimlevinuim viis näonahale n-ö karuteene teha on vale puhastustoodete kasutamine. Tavaline seep võib muuta naha pH-taset, mis omakorda soodustada bakterite ja pärmseente kasvu. Tavaline seep tihtipeale ka kuivatab tugevalt nahka. Kuiva nahka võiks puhastada õrnade ja pehmete toodetega, näiteks Babe Micellar rahustav näopesugeel või Idun Minerals puhastuslosjoon. Kehapesuks vali niisutavate toimeaintega kehapesugeel või -õli. Klientide poolt on head tagasisidet saanud näiteks Babé õliseep ning Avène Trixera Nutrition pesemisgeel kuivale ja ülikuivale nahale. Kuiva naha pesemise puhul kasuta pigem leiget vett ning kuivatades soovitame eriti nägu ja kaelapiirkonda pehme käterätikuga kuivaks tupsutada – väldi tugevat nühkimist. Kuiva naha korral ei soovita ka kuumas vannis pikalt liguneda ja aromaatsete vannivahtude kasutamist, mis nahka ärritada ja kuivatada võivad.

Väga lihtne ja efektiivne on oma nahka puhastada mitsellaarveega, mis toimib nii meigieemaldajana kui ka näoveena. Mitsellaarvesi eemaldab tõhusalt meigi ja mustuse ning tasakaalustab, niisutab, pehmendab ja rahustab nahka. Mitsellipõhine koostis on kõrge taluvusega ning sobib ka kõige tundlikumale nahale. Tundlikule nahale sobivad hästi näiteks Isdini neli ühes mitsellaarvesi ja Babé kahefaasiline mitsellaarõli.

Nahahoolduse alustalade juurde kuulub kindlasti ka naha koorimine - koorides eemalduvad surnud naharakud ning maskis, seerumis ja kreemis olevad toimeained imenduvad nahka

paremini. Kuiva nahka koori maksimaalselt 1x nädalas ja tee seda kindlasti õrna koorijaga, mis nahka ei lõhuks ega ärritaks. Heaks valikuks on näiteks Babé õrn koorija tundlikule nahale või Löwengrip Skin Reboot AHA-happega näopuhastuspadjad.

Millised tarkuseterad kuiva naha hoolduse osas endale meelde jätta?

  • Kasuta nahasõbralikke materjale, nii väldid ärritustekitajaid.
  • Leia endale sobivaimad nahahooldustooted igaks hooajaks.
  • Oluline on korrapärane ja pehme naha puhastus – puhastuspiimad, mitsellaarveed ja niisutava-toitva toimega pesugeelid või õlibaasil puhastajad.
  • Niisuta-niisuta-niisuta! Kui kreemid üksi ei toimi, lisa nahahooldusesse juurde seerumid ja õlid – ka kehahoolduse osas.
  • Ja lõpuks – kaitse oma nahka: nii külma ja tuulte kui ka päikese eest.

Seotud tooted:

Minu ilu saladus:

  • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    Loe lähemalt

  • Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Loe lähemalt

  • Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Loe lähemalt

  • Päike ja pigmendilaigud

    Päike ja pigmendilaigud

    Loe lähemalt

  • Nahaarst selgitab: kuiva naha peamised põhjustajad ja soovitused selle hooldamiseks

    Loe lähemalt

Kõik postitused