Päike ja fotovananemine

12.05.2021

Suvi on kohe kohe käes ning üha rohkem inimesi otsib oma kosmeetikariiuli tagumisest otsast välja ka päikesekaitsekreemi. Kas teadsid, et oma nahka tuleks päikese eest kaitsa aga aastaringselt? Miks peaks igapäevaselt kasutama päikesekaitsetooteid? Milline on seos päikesekiirguse ja naha vananemise vahel? Mida tähendab fotovananemine?

Eesti laiuskraadidel on UV-kiirgus intensiivseim kevad-suvisel perioodil. Just kevade teises pooles hakkavad inimesed üldjuhul mõtlema päikesekaitse vajalikkuse peale ning otsivad oma kosmeetikariiulilt välja ka päikesekaitsekreemid. Päikesekiirguse seosest nahavähi riski tekkega on ilmselt juba kõik kuulnud ning suvisel perioodil osatakse end üha paremini kaitsta ka päikesepõletuse eest. Vähem on aga levinud teadmine, et päikese eest tuleks oma nahka kaitsta aastaringselt.

Ultraviolettkiirgus

Ultraviolettkiirgus jaotatakse lainepikkuste vahemike järgi kolmeks: UVC-, UVB- ja UVA-kiirgus. UVC-kiirgus on neist kõige lühema lainepikkusega ning ka kõige suurema energiahulgaga. Õnneks takistab atmosfäär selle kiirguse maapinnani jõudmist ning seetõttu UVC-kiirgus meid üldjuhu ei mõjuta. Järgmisesse lainepikkuste vahemikku kuulub UVB-kiirgus, mis on just põhiline kiirgus, mis põhjustab päikesepõletust ning ka otsest kahju naharakkudes olevale DNA-le.

UVB-kiirgus on intensiivseim suvisel perioodil ning just selle kiirgusetüübi otsene mõju on see, mis sunnib meid päikesekaitsekreeme kasutama, sest päikesepõletust ei taha meist ju keegi. Kõige pikema lainepikkusega ultraviolettkiirgusest on UVA-kiirgus. UVA-kiirgus on aga ühtmoodi intensiivne nii suvisel kui ka talvisel perioodil. Kuigi selle kiirguse energiahulk on väikseim, põhjustab see siiski palju kurja. Kui UVB-kiirguse mõjud avalduvad üldjuhul naha pealmises kihis, epidermises, siis UVA-kiirgus tungib nahas sügavamale, dermisesse. Just seal paiknevad aga meie naha tugistruktuuri hoidvad valgud – kollageen, elastiin, proteoglükaanid. UVA-kiirgus on just see, mis põhjustab meie naha fotovananemist ehk päikesekiirgusest tingitud naha enneaegset vananemist. Naha fotovananemise ilminguteks võivad olla nii peened jooned, kortusud kui ka pigmendilaigud.

Kas teadsid, et naha vananemise põhjustest moodustab ligikaudu 80% just päikesekiirgus? Tundub ehmatav, aga just selle tõttu on ka meil endil võimalus palju teha, et ära hoida naha enneagset vananemist. Naha vananemine on loomulik osa meie elust ning seda ei tasuks karta, kuid see mõjutab oluliselt meist paljude enesekindlust. Et seda edasi lükata, võiks kindlasti lisada oma igapäevasesse ilurituaali päikesekaitsekreemi.

Päikesekaitsetoodete mitmekesisus ja hulk on aastatega oluliselt suurenenud. Kui varasemalt seostusid meile päikesekaitsekreemiga valged randid või kleepuv nahk, siis viimaste aastatega on tooted läinud üha meeldivamaks ning ka ohutumaks. Sügis-talviseks perioodiks sobivad kenasti ka UV-faktorga päevakreemid. Põnevaid tooteid on mitmetel apteegikosmeetikabrändidel. Näiteks Babé niisutav toitev kreem SPF 20 , BioNike Hydractive näokreem kaitsev niisutav SPF 30 või Vichy Liftactive collagen specialist päevakreem SPF 25.

Kevad-suvisel perioodil oleks aga mõistlik võtta kasutusele ka eraldiseisev päikesekaitsekreem. Selleks, et saavutada pakendil välja toodud UV-kaitsetase, on vaja toodet kanda nahale rohkelt. Tavapärast päevakreemi me nahale üldjuhul nii palju ei kanna, seega ka päevakreemi pakendil välja toodud kaitsetaset ei pruugi me kätte saada. Õnneks on päikesekaitsetoodete valik väga hea ning midagi leiab 

nii igale nahatüübile kui ka eelistusele. Kuivemale nahale sobivad suurepäraselt kreemi kujul päikesekaitsetooted, näiteks Babé päikesekaitsekreem näole SPF 50+ või Avène Sun päikesekaitsekreem SPF 50+ kuivale nahale. Kombineeritud ja rasuse naha puhul võiks eelistada piimjaid tekstuure, emulsioone ja geele, näiteks BioNike Sun SPF 30 matistav päikesekaitsepiim või Isdin Fusion Water päikesekaitseemulsioon näole SPF 50.

Ära ei tohiks unustada ka seda, et päikesekaitset tuleks terve päeva kestel uuendada. Kui rannas on kreemi uuendamine kindlasti lihtsam ja mugavam, siis linnakeskonnas keset päeva päikesekaitse uuendamine, meile üldjuhul meelde ei tule. Siinkohal on väga mugavaks tooteks näiteks spreid või päikesekaitsepuudrid. Sportivale ja aktiivsele inimesele sobib hästi La Roche-Posay Anthelios nähtamatu läikevastane sprei näole SPF 50. Meigi peale või ka lihtsalt väga tundlikule ja õrnale nahale sobib suurepäraselt 100% mineraalsete filtritega ning nahal täiesti nähtamatu Isdin UV Mineral Brush mineraalne päikesekaitsepuuder SPF 50+.

Ära unusta, et UV kiirgus tungib ka läbi pilvede, seega tuleks päikesekaitset kasutada ka pilviste ilmadega. UVA-kiirgus, mis põhjutab meie naha vananemist ning mõjutab meid aastaringselt, läbib aga ka aknaklaasid.

Seotud tooted:

Uudised:

  • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    Loe lähemalt

  • Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Loe lähemalt

  • Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

    Loe lähemalt

  • Päike ja pigmendilaigud

    Päike ja pigmendilaigud

    Loe lähemalt

  • Nahaarst selgitab: kuiva naha peamised põhjustajad ja soovitused selle hooldamiseks

    Loe lähemalt

Kõik postitused