Kuidas saame teha ilutooteid tarbides keskkonnasõbralikumaid valikuid?

23.05.2023

Kuidas saame teha ilutooteid tarbides keskkonnasõbralikumaid valikuid?

Kosmeetikatööstus on üha suuremas kasvutrendis. Statistica.com andmetel kasvas ülemaailme kosmeetikaturg 2022. aastal (vs 2021) 16 %. Nii nagu igal tööstusel, on aga ka kosmeetikatööstusel oma keskkonnamõju ehk n-ö jalajälg. Samas tahab iga inimene tunda end oma kehas ja nahas hästi, seega on kosmeetikatoodete tarbimine ühel või teisel kujul möödapääsmatu.

Siinkohal toome välja paar lihtsat nippi, mis võivad esmapilgul tunduda küll väikesed, kuid ärgem unustagem, et ka igal kõige pisemal muutusel võib summaarselt olla kokku suur mõju. Iga indiviidi panus on oluline!


 • Tarbi targalt! Soeta ja kasuta seda, mida Sul on ka tegelikult vaja. Oled kindlasti märganud, et vannitoas või öökapil seisab rida tooteid, mis tegelikult kasutust ei leia. Mõtle hoolikalt oma ostud läbi, et Sa ei leiaks end hiljem olukorras, kus hakkad aegunud tooteid ära viskama.
 • Ära viska tooteid niisama ära! Kui oled soetanud mõne kosmeetikatoote, mille kasutamise käigus selgub, et see Sulle siiski ei sobi või ei meedi, siis paku seda oma sõbrannale, õele või emale. Kosmeetikatoodete valik on väga lai ning seda ka põhjusega – meil kõigil on väga erinevad naha- ja juuksetüübid, lisaks ka ootused toodetele. See, mis on ühe inimese jaoks ebasobiv, võib teise inimese jaoks olla just ideaalselt sobiv.
 • Kasuta toode lõpuni! Väldi raiskamist ning kasuta oma kosmeetikatoode lõpuni. Näiteks kätekreemi jäägid saad tuubist suurepäraselt kätte tuubi pooleks lõigateks ning šampoonijäägid pudelisse veidi vett lisades. Viimased näokreemi ning seerumi jäägid võid alati ära kasutada ka kehal. Kindlasti ära vala toodet niisama kraanikausist alla!
 • Vähenda pakendite kogust ning eelista taaskäideldavaid pakendeid. Üha rohkem kosmeetikatootjaid on hakanud oma tooteid pakendama taaskäideldud materjalist pakenditesse ja/või toodavad nii, et pakendid on taaskäideldavad. Lisaks taanduvad paljud kosmeetikatootjad üleliigsest pakendamisest ning näiteks ka karpe ümbritseva kile kasutamisest. Plasti kogust on võimalik oluliselt vähendada soetades täitepakendeid – ka neid leiab turult üha rohkem. Toredaks keskkonnasõbralikuks alternatiiviks ning vähese pakendikuluga kosmeetikaks on ka tahke kosmeetika (tükkšampoonid ja -palsamid, tahke kehakreem jne).

 • Suuna pakendid taaskäitlusesse! Sorteeri oma pakendiprügi ka kosmeetikatoodete puhul – loputa tühad pudelid ja purgid läbi ning seejärel viska need pakendikonteinerisse. Kui toote pakend sisaldab erinevast materjalist osi, eralda need ja sorteeri vastavalt.
 • Ole leidlik ja anna pakenditele uus elu! Tühjaks saanud kreemipurk võib osutuda suurepäraseks ehtekarbiks ning šampoonipudel põnevaks lillevaasiks, lase ainult fantaasial lennata.
 • Jälgi toodete koostist! Toodete koostis võib omada kogu toote elutsükli lõikes väga suurt keskkonnamõju. Vali tooted, mille looduslike koostisosade osakaal on suurem. Eelista võimalusel mahepõllumajanduslikku päritolu toorainega tooteid. Päikesekaitsetoodete puhul jälgi, et oleks välja toodud, et toote koostis on ka meresõbralik.
 • Jälgi märgiseid tootepakenditel! Näiteks avatud kreemipurgi märgis näitab kui kaua säilib toode avatuna – see on oluline selleks, et vältida toodete riknemist ja raiskamist. Märgiste kujul võib leida ka info pakendi materjali ja taaskäitlemise kohta.
 • Eelista brände, kes panustavad jätkusuutlikusse ning teevad keskkonnasõbralikumaid valikuid! Üheks keskkonnasõbralikumaks valikuks on kindlasti kohalike tootjate eelistamine, kuid ka mitmed suured kosmeetikatootjad on liitunud jätkusuutlikust järgivate programmidega. Tooraine valik mõjutab oluliselt toote keskkonnasõbralikkust, seega ei pruugi kohalik toode olla alati parem valik. Tootjate kodulehti uurides, võib leida palju põnevat infot nende panuse kohta keskkonnale.

Oma vajadused ja ostuotsused tasub alati läbi mõelda – ka ilutoodete ostmisel. Võimalusi ja alternatiive on palju, mis võimaldavad meil nii nahasõbralikumaid (testitud ja ohutuid) kui ka keskkonnasõbralikumaid valikuid teha.

Minu ilu saladus:

 • AKNE – nahaseisund, mis vajab hoolt

  AKNE – nahaseisund, mis vajab hoolt

  Loe edasi

 • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

  5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

  Loe edasi

 • Mida teha kui laps tahab meikida?

  Mida teha kui laps tahab meikida?

  Loe edasi

 • Ilukatsetuste rubriik: millist tahket šampooni ja palsamit valida?

  Ilukatsetuste rubriik: millist tahket šampooni ja palsamit valida?

  Loe edasi

 • Parimad vananemisvastased toimeained, mida oma näokreemist võiks kindlasti otsida!

  Parimad vananemisvastased toimeained, mida oma näokreemist võiks kindlasti otsida!

  Loe edasi

Kõik postitused