Akne ja aknele kalduva naha hooldus: mida peaksid teadma

16.04.2025

Akne on üks levinumaid nahahaiguseid, mis võib esineda nii teismeeas kui ka täiskasvanutel. Aknele kalduv nahk vajab teadlikku, õrna ja järjepidevat hooldust, sest valed tooted või harjumused võivad olukorda halvendada. Akne ei ole pelgalt esteetiline probleem – see võib mõjutada ka enesetunnet ja enesekindlust. Artiklis anname ülevaate akne tekkepõhjustest ja vormidest ning jagame soovitusi tõhusate hooldusetappide ja aktiivainete kohta, mis toetavad naha tasakaalu.

Mis on akne ja miks see tekib?

Akne vormid ja tekkepõhjused võivad olla erinevad, kuid tekkemehhanism on sarnane. Akne tekib, kui nahas toimub rasu ületootmine. Üleliigne rasu koos hüperkeratiniseerumisega põhjustavad karvafolliikulite ummistumise, mis omakorda soodustab aknebakteri vohamist ja sealt edasi põletikke. Ehk siis lihtsalt öeldes – akne tekib, kui surnud naharakud ja rasu ummistavad nahapoorid.

Akne vormid

Akne võib esineda erineval kujul ning erinevate raskusastmetena.

Kõige sagedamine esineb komedoone ehk rasukorke:
•    Mustpead ehk avatud komedoonid on avatud naha pinnal. Õhus olev hapnik (mitte mustus) muudab nende pealmise osa tumedaks.
•    Valgepead ehk suletud komedoonid esinevad naha all väikeste kühmudena.

Põletikulised kahjustused, mis võivad suurema tõenäosusega jätta arme, hõlmavad järgmist:
•    Paapulid – väikesed punased nahapinnast kõrgemad punnid, mis tekivad põletikulistest või nakatunud karvanääpsudest.
•    Pustulid – väikesed punased vistrikud, mille tippudes on mädakogum.
•    Sõlmed – tahked ja sageli valulikud kühmud, mis arenevad naha pinna all.
•    Tsüstid – suured mädaga täidetud muhud naha all.


Nahahoolduse etapid aknele kalduva naha puhul

Aknele kalduva naha igapäevane nahahooldus ei pea olema üldse keeruline, vaid pigem lihtne. Ilurutiini soovituslikud etapid:
•    Puhastus
Kuna aknele kalduval nahal tekib rasu tavapärasest rohkem, on väga oluline naha puhastamine nii õhtul kui ka hommikul. Eelistada võiks õrna seebivaba pesuvahendit, mis ei kuivata liigselt nahka. Jumestustoodete kasutamisel võikspäeva lõpus kogu meigi ja mustuse eemaldamiseks võtta abiks kaheetapilise näopuhastuse. 
•    Koorimine
Õhtuses ilurutiinis võiks 1-2 korda nädalas kasutada näokoorijat. Aknele kalduva naha puhul on heaks valikuks happekoorijad. 
•    Aktiivained
Täiendavaks etapiks võib ilurutiini lisada aknele kalduvale nahale loodud aktiivainetega seerumi või losjooni. 
•    Niisutus
Üheks levinud müüdiks on, et rasune nahk ei vaja lisaniisutust. Tegelikult vajab rasune ja aknele kalduv nahk samamoodi niisutust nagu kuiv nahk. Kui nahka liigselt kuivatada, hakkab nahk hoopis vastupidiselt rasu ületootma. Näokreem võiks olla kerge tekstuuriga ning sisaldada ka näiteks rasu reguleerivaid komponente. 
•    Kaitse
Päevase ilurutiini puhul ei tohi kindlasti unustada päikesekaitset. Aknele kalduv nahk on tihti väga tundlik. Kui nahahooldus sisaldab ka tugevamaid aktiivaineid, on nahk päikese suhtes vastuvõtlikum. Selleks, et oma nahka kaitsta ning vältida põletikujärgse pigmentatsiooni teket, tuleb kindlasti kasutada päikesekaitsetoodet. Eelistada võiks õlivabasid päikesekaitseemulsioone. 

Toimeained ja aktiivained aknele kalduva naha hoolduses

Näiteid toimeainetest, mida võiks rasuse ja aknele kalduva naha puhul nahahooldustoodest otsida:
•    Koorivad ja naha uuenemist soodustavad toimeained: salitsüülhape, glükoolhape, piimhape, mervaikhape, retinoidid.
•    Rahustavad ja põletikuvastased toimeained: niatsiinamiid, aselaiinhape, aseloglütsiin, Centella asiatica, merevaikhape.
•    Rasu reguleerivad ja matistavad toimeained: niatsiinamiid, tsink, maarjaohakaekstrakt, ränidioksiid.


Milliseid nahahooldustooteid eelistada?

Kui ilurutiini kokkupanemine ja toodete valik tundub keeruline ning selleks, et vältida naha kogemata ülekuhjamist erinevate aktiivainetega, võiks eelistada ühe brändi aknesarja tooteid. Nii on ka toodete toime kõige tõhusam. Eelista usaldusväärset ja dermatoloogiliselt testitud kosmeetikat – apteegikosmeetikabrändidel on spetsiaalsed sarjad, mis on välja töötatud just aknele kalduva naha hoolduseks, näiteks Avène Cleanance, Babe STOP AKN, Bionike AKNET, Isdin Acniben, Novaclear Green Acne, Sensilis Pure Age Perfection.

Jumestus aknele kalduvale nahale – mida valida?

Aknele kalduva naha puhul on oluline valida õlivabad ja mittekomedogeensed jumestustooted, mis ei ummista poore ega ärrita nahka. Eelistada tasub kerge koostisega jumestuskreeme ja mineraalkosmeetikat, mis lasevad nahal hingata ning aitavad vähendada punetust ja läiget.

Apteegikosmeetika valikust leiab ka spetsiaalselt probleemsele nahale loodud jumestustooteid, mis ühendavad katvuse ja nahka tasakaalustava toime. Otsi märgiseid nagu non-comedogenic”, “acne-proneja “dermatoloogiliselt testitud”, mis viitavad toote sobivusele tundlikule ja vistrikele kalduvale nahale.

Näiteks BioNike Aknet Comfort Cover, Sensilis Pure Age Perfection ja IDUN Minerals mineraalkosmeetika on sobilikud aknele kalduvale nahale tänu oma õrnale ja tasakaalustavale koostisele.


Oluline on teada, et kosmeetika ei ravi nahka, vaid aitab seda hooldada. Seega, kui mure nahaga on juba päris suur või on vistrikud esinenud juba pikemat aega, tuleks kindlasti pöörduda nahaarsti poole.

 

 

Blogi:

  • Suuhügieen

    Suuhügieen – tervise ja enesekindluse vundament

    Loe lähemalt

  • Juukseõlide kasutamine: miks, kuidas ja kellele?

    Loe lähemalt

  • Ilukatsetuste rubriik: armastus esimesest pintslitõmbest!

    Loe lähemalt

  • Ilukatsetuste rubriik: kas Prantsuse juuksehooldustooted sobivad põhjamaistele talvest väsinud juustele?

    Loe lähemalt

  • Cumlaude Lab – günekoloogiline innovatsioon naiste intiimtervise heaks

    Loe lähemalt

Kõik postitused