Mida teha kui laps tahab meikida?

08.09.2023

Mida teha kui laps tahab meikida?

Sotsiaalmeedia ajastu on viinud meid uutele väljakutsetele. Ilunippe ja soovitusi jagatakse erinevates kanalites. Põnevad tik-toki trendid on jõudnud ka juba pere pisemateni ning lapsevanemad võivad avastada, et ka juba nende 10-12 aastased varateismelised soovivad end meikida. Eks meik on ju omalt poolt ka eneseväljenduse viis ning me ei saa alati pahaks panna, et noorukid soovivad meigi võlusid katsetada. Kuid siiski võivad valed tooted ja ka vale kasutus teha noorele nahale hoopis kurja. Kooliaasta saabudes on teema eriti aktuaalne – just selle tõttu küsisime nõu ja soovitusi kosmeetik-jumestajalt Signe Uibolt.

 


Millele pöörata tähelepanu meigitoodete valikul lastele/varateismelistele?


Kindlasti tekib mingil perioodil lastel ja varateismelistel suur huvi jumestuse ja meigitoodete osas. Jälgitakse ema, popstaaride ning sotsiaalmeedias meikimist ning soovitakse proovida ka erinevaid tooteid. Viimaste valikul tuleks tähelepanu pöörata toodete koostisele, et need oleks ohutud laste ja varateismeliste õrnale nahale ja silmadele. Valida tuleks allergiatele ja dermatiitidele testitud ning hüpoallergeensed tooted. Samuti mängib siin kohal rolli ka kvaliteet. Investeerida tuleks pigem kvaliteetsetesse toodetesse, mis kestavad kauem ja on paremad nahale, näiteks Rootsi ilubränd IDUN Minerals, mille aluseks on kõrgpuhastatud mineraalid ja Itaalia tuntuim apteegikosmeetikabrändi BioNike dekoratiivkosmeetika, mis on mõeldud tundlikule ja allergilisele nahale. Odavad tooted võivad sisaldada kahjulikke koostisosi ja ärritada nahka.


Millistest toodetest võiks nooruk alustada?


Algajatele meigikasutajatele, eriti noortele, on soovitatav valida lihtsamad tooted, et nad saaksid õppida meigi põhitõdesid ja arendada oma oskusi. Nendeks sobivad läbikumav huuleläige Bionike Color huuleläige tooniv 302 opale või kerge pigmendiga huulevärv Bionike Color Liplumiere huuleläige 501 nude – huuled on hea koht meigiga alustamiseks. Silmadele ripsmetušš Idun ripsmetush VATN veekindel ja volüümi andev must, mida oleks lihtne eemaldada ning vajadusel BB-kreem Bionike Hydractive BB näokreem SPF15 või kerge jumestuskreem Bionike Color jumestuskreem 24h niisutav 102 creme. Hiljem võib lisada ka naturaalse lauvärvi Idun mineraallauvärv prästkrage ja maheda põsepuna. Kindlasti ei tohi unustada ka kvaliteetset ja õrnale nahale sobilikku meigieemaldajat Bionike puhastusvesi meigi eemaldamiseks 400ml, et meik õhtul enne magamaminekut korralikult eemaldada.


Kas teismelisele sobib ka mineraalkosmeetika?


Mineraalkosmeetika võib sobida teismelistele väga hästi, eriti kui neil on tundlik nahk või kui nad soovivad loomulikumat ja kergemat meiki. Mineraalkosmeetika koosneb looduslikest mineraalidest ning sisaldab sageli vähem keemilisi koostisosi ja lisaaineid, mis võivad nahka ärritada, lisaks omab see loodulikku päikesekaitset, laseb nahal hingata, ega ummista poore. See võib omakorda vähendada vistrike ja punetuse teket. Hea on proovida Skandinaavias loodud IDUN Minerals-i tooteid, mis on hea pigmendiga ega sisalda niklit, kroomi, talki, tsüklilisi silikoone, lõhnaaineid, vismutit ja parabeene.


Kas on midagi, millest peaks nooruk meigitoodete kasutamisel kindlasti hoiduma?


Jah, on mitmeid asju, millest noorukid peaksid meigitoodete kasutamisel kindlasti hoiduma, et tagada oma naha ja tervise ohutus. Siin on mõned olulised soovitused:

 • Raske katvusega jumestuskreemid – noorukite nahk on tavaliselt ilus ja ühtlane, mistõttu ei ole sageli vaja liigset katvust. Paks kiht jumestuskreemi võib ummistada poore ja põhjustada vistrike teket.
 • Liiga palju meiki – vähem on sageli rohkem. Noorukid peaksid vältima liigse meigi kandmist, et hoida oma välimuse loomulikuna.
 • Tumedad ja dramaatilised värvid – tumedad ja dramaatilised värvitoonid võivad olla liiga intensiivsed ja ebasobivad noorukitele. Nad võivad proovida neutraalseid toone ja järk-järgult katsetada erksamate värvidega.
 • Liigne päikesepuuder – liigne päikesepuuder võib muuta naha kollakaks või oranžiks. Kui päikesepuudrit kasutatakse, tuleks seda teha ettevaatlikult ja tagada, et see oleks õiges toonis ja hajutatud.
 • Minna meigiga magama – noorukitel on oluline harjuda meik enne magamaminekut korralikult eemalda. Vastasel juhul võib see ummistada poore ja põhjustada nahaärritusi ning vistrike teket.
 • Jagatud meigitarbed – noorukid peaksid hoiduma meigitoodete jagamisest teiste inimestega, see kehtib nii sõbrannade, pereliikmete kui ka poelettidel olevate testrite osas, eriti silmapliiatsite, huulepulkade ja ripsmetuššide ühisest kasutamisest. See võib levitada baktereid ja nakkusi.
 • Liigne meigitarvete kasutamine – vältige liigset meigitarvete kasutamist, näiteks pidevat huulepulga lisamist päeva jooksul või liigset ripsmetuši kihti, mis võib ripsmed kleepuvaks muuta.
 • Ebapiisav hügieen – meigipintslid ja -svammid tuleks regulaarselt pesta ja hoida puhtana ning samuti tuleks pesta käsi enne meigi pealekandmist. See aitab vältida nahaärritusi ja nakkusi.

Oluline on õpetada noorukitele meigi kasutamise põhitõdesid, hügieeni ning enesehoolitsust. Samuti tuleb rõhutada, et meik on vahend eneseväljenduseks, mitte viis varjata oma loomulikku välimust. Lisaks peaksid noorukid alati valima meigitooted vastavalt oma nahatüübile ja -vajadustele ning vältima ebakvaliteetseid või kahtlaseid tooteid.


Millised on praegused meigitrendid, mida võiksid noored julgelt katsetada?


Meigitrendid muutuvad pidevalt ja noored võivad julgelt katsetada neid, mis neile meeldivad ja nende isiklikku stiili väljendavad. Siin on mõned praegused meigitrendid, mida noored võivad proovida:


Millised oleksid nipid lihtsaks igapäevaseks meigiks koolinoorele?


Igapäevane meik koolinoorele peaks olema lihtne, loomulik ja kiire. Siin on mõned nipid lihtsa igapäevameigi saavutamiseks:

 • Naha ettevalmistus – alustada tuleks puhta ja niisutatud näonahaga. Kanda näole õrna ja kerge niisutajat, mis sobib konkreetsele nahatüübile. See aitab meigil ühtlaselt peale kanda ja hoiab naha niiskena.
 • BB-kreem või kerge jumestuskreem – kui soovitakse veidi katvust, tasuks kasutada BB-kreemi või kerget jumestuskreemi. Kanda seda õhukese kihina üle näo, et jumet ühtlustada.
 • Korrektor või peitepulk – kui esineb vistrikke või punetust, tuleks kasutada korrektorit või peitepulka ainult nendes piirkondades. Kanda seda õrnalt sõrmega või meigisvammiga Idun meigikäsn vastavasse piirkonda.
 • Kulmud – kulmude harjamine ja fikseerimine on olulised, et need oleksid korras. Vajadusel võib kulmud täita kulmupliiatsi ja fikseerida toonitud kulmugeeliga, et anda neile parem kuju.
 • Ripsmed – ripsmetuši kasutamine aitab avada pilku ja anda ripsmetele volüümi.
 • Huuleläige või huulepulk – huultele saab lisada huuleläiget või huulepulka, mis on sobiva tooni ja tekstuuriga. Valida võib kerge pigmendiga värvi Idun huulepalsam tooniga SPF15 malva 8ml või läbipaistva, et huuli esile tuua.
 • Fikseerimissprei – kui soovitakse, et meik püsiks kauem, võib kasutada fikseerimisspreid Idun näovärskendaja-meigikinnitaja 100ml. See aitab meigil püsida värskena terve päeva.

Mida rohkem harjutatakse, seda kiiremini saab igapäevameigiga hakkama. Kiiretel hommikutel võib proovida leida lihtsamaid viise meigi pealekandmiseks, näiteks sõrmede või multifunktsionaalsete meigitoodete abil. Oluline on meeles pidada, et igapäevane meik peaks olema loomulik ja sobilik kandjale. Koolinoored peaksid tundma end enesekindlalt ja mugavalt oma igapäevases meigis ning see ei tohiks võtta liiga palju aega hommikuse ettevalmistuse osana.


Milliseid tooteid kasutada kui hakkavad tekkima ka juba esmased vistrikud?


Kui noorukieas hakkavad tekkima esmased vistrikud või akne, on oluline jälgida õiget nahahooldusrutiini ja valida nahale sobivad tooted, milleks on õrnad puhastuvahendid Bionike Aknet näopuhastusvaht 150ml, mis on probleemsele nahale loodud, paikne hooldustoode vistrikutele Bionike Aknet Quick Pen vistrikevastane hooldus 10ml ning kerge õlivaba niisutaja Bionike Aknet Hydramat rasueritust normaliseeriv kreem 40ml ning päikesekaitse Bionike Sun Aknet päikesekaitsefluid SPF50+ 50ml. Meigi osas tuleks vältida liiga palju meigitooteid, mis võivad ummistada poore ja süvendada aknet ning kasutada spetsiaalselt aknele kalduvale nahale jumestustooteid Bionike Aknet Comfort Cover jumestuskreem SPF30 102 sable 30ml, lokaalselt vistrikele peitepulka Bionike Color anti-blemish peitepulk 01 ivoire 4ml või valida mineraalsed meigipõhjad Idun mineraaltolmpuuder SPF15 jorunn 9g, mis ei ummista poore. Kui akne on raske või ei parane käsimüügi toodete abil, peaksite pöörduma dermatoloogi poole.


Selleks, et meigitooted püsiksid värsked ja puhtad, on oluline nende eest ka hoolt kanda. Oskad sa anda paar lihtsamat soovitust?


Kindlasti, meigitoodete õige hooldamine on oluline nende säilimiseks ja puhtuse tagamiseks. Siin on mõned lihtsad soovitused, kuidas hoolitseda oma meigitoodete eest:

 • Hoidke tooted puhtad – enne meigitoodete kasutamist veenduge, et teie käed oleksid puhtad. Bakterid ja mustus käte pealt võivad meigitoodetesse sattuda ja põhjustada nahaprobleeme.
 • Suletud pakendid – hoidke meigitooted alati korralikult suletuna. See hoiab ära õhu ja bakterite sattumise toodetesse ning aitab neil säilida kauem.
 • Hoidke tooteid jahedas ja kuivas kohas – meigitooted säilivad paremini jahedas ja kuivas kohas, eemal otsesest päikesevalgusest. Vältige meigitoodete hoidmist vannitoas, kus võib olla suur niiskus.
 • Ärge jagage meigitooteid – vältige oma meigitoodete jagamist teiste inimestega, isegi kui need on teie sõbrad või pereliikmed. See vähendab bakterite ja nakkuste leviku ohtu.
 • Puhastage meigipintslid ja -svammid – regulaarne meigipintslite ja -svammide puhastamine aitab eemaldada meigi jäägid ja bakterid. Kasutage selleks spetsiaalset pintslite puhastusvahendit Idun meigipintslite puhastusvedelik 150 ml või õrna šampooni ning loputage neid hoolikalt.
 • Jälgige aegumiskuupäevi – meigitoodetel on aegumiskuupäevad, mis näitavad, kui kaua neid ohutult kasutada saab. Ärge kasutage aegunud meigitoodet, sest see võib põhjustada nahaärritusi.

Hoolikas meigitoodete hooldamine aitab neil säilida kvaliteetsena ning vähendab nahaprobleemide riski, mis võivad tekkida ebapiisavast hügieenist tingitud bakterite ja saastumise tõttu.


Ka nahahooldus on oluline. Millest võiks alustada?


Noorukieas nahahooldusega alustamisel on oluline luua tervislik ja õige nahahooldusrutiin, mis sobib konkreetse nooruki nahatüübi ja vajadustega. Siin on mõned sammud, millest võiks alustada:

 • Puhastamine – alustage päeva ja õhtut nahapuhastusega. Kasutage õrna ja seebita puhastusvahendit. See eemaldab liigse rasu, mustuse ja bakterid, mis võivad põhjustada aknet ja muid nahaprobleeme.
 • Niisutamine – kandke pärast puhastamist näole sobivat niisutavat kreemi. See aitab hoida naha niiskustasakaalu, ennetades kuivust ja ärritusi.
 • Päikesekaitse – päikesekaitse on väga oluline, eriti noorele nahale. Kasutage igapäevaselt laia spektriga päikesekaitsetooteid, mis kaitsevad nahka päikese kahjulike UV-kiirte eest.
 • Aknega tegelemine – kui nahal esineb üksikuid vistrikke, kasutage lokaalseid akne nahale mõeldud tooteid. Kui akne probleem on suurem, tuleks pidada nõu nahaarstiga.
 • Õige toitumine – hoolitsege tasakaalustatud toitumise eest, mis sisaldab puu- ja köögivilju ning piirab rasvase ja suhkrurikka toidu tarbimist.
 • Liikumine ja stressi vähendamine – füüsiline aktiivsus ja stressi vähendamine aitavad säilitada tervislikku nahka. Sport suurendab vereringet ja vähendab stressihormoonide taset.
 • Piisav uni – magage piisavalt, sest uni on oluline naha taastumiseks ja paranemiseks.
 • Hügieen – hoidke oma näo-, huulte- ja kehahooldusvahendid puhtad. Vältige sagedast näppude näos puudutamist, sest see võib levitada mustust ja baktereid.
 • Dermatoloogi konsultatsioon – kui nooruki nahal esineb tõsisemaid probleeme, nagu akne, ekseem või allergiad, võib olla vajalik dermatoloogi konsultatsioon. Dermatoloog saab pakkuda professionaalset nõu ja ravi.

Oluline on meeles pidada, et igal inimesel on erinev nahatüüp ja -vajadused ning seetõttu võib nahahooldus erineda. Alguses võib olla keeruline leida õigeid tooteid, kuid kannatlikkuse ja järjekindlusega saab luua endale sobiva nahahooldusrutiini. Tuleb olla õrn oma nahaga ning ärge unustage regulaarselt puhastada, niisutada ja kaitsta seda päikese eest.

Minu ilu saladus:

 • AKNE – nahaseisund, mis vajab hoolt

  AKNE – nahaseisund, mis vajab hoolt

  Loe edasi

 • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

  5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

  Loe edasi

 • Ilukatsetuste rubriik: millist tahket šampooni ja palsamit valida?

  Ilukatsetuste rubriik: millist tahket šampooni ja palsamit valida?

  Loe edasi

 • Parimad vananemisvastased toimeained, mida oma näokreemist võiks kindlasti otsida!

  Parimad vananemisvastased toimeained, mida oma näokreemist võiks kindlasti otsida!

  Loe edasi

 • Cumlaude Lab – tõhusad lahendused naiste intiimtervise toetamiseks

  Cumlaude Lab – tõhusad lahendused naiste intiimtervise toetamiseks

  Loe edasi

Kõik postitused