Nahaarst selgitab: kuiva naha peamised põhjustajad ja soovitused selle hooldamiseks

10.11.2022

Praeguste ilmadega hakkavad paljudel inimestel tekkima ja süvenema nahakuivusega seotud probleemid nagu ketendus, sügelus ning pinguloleku tunne, mis omakorda muudavad naha vastuvõtlikumaks erinevatele välistele ärritajatele. Miks meie nahk muutub hooajati kuivaks, sügelevaks ja tundlikuks? Nendele küsimustele aitab vastuseid leida dermatoveneroloog-kosmetoloog Dr. Kairi Nurm.

Kuiv nahk on väga sage nahaprobleem, mille põhjused võivad olla nii kehasisesed kui ka -välised. Kehasisesteks mõjutajateks on pärilikkus ja naha bioloogiline vananemine. Naistel on nahakuivust soodustavaks faktoriks näiteks ka menopausiaegsed hormonaalsed muutused.
Kehavälisteks mõjutajateks võivad olla valesti valitud nahahooldustooted/-võtted, ilmastikutingimused, õhukonditsioneerid, liiga kuuma veega pesemine, nahaärritus karedatest ja sünteetilistest riietest, suitsetamine ja vähene vedeliku tarbimine. Nahakuivust võivad lisaks soodustada ka osad ravimid näiteks: lokaalsed akneravimid, retinoidid, diureetikumid jms.

Üldised nõuanded kuiva naha ära hoidmiseks ja hoolduseks:

Väldi liiga pikki kuuma veega dušitamist ja/või vanni. Kasuta leiget vett, mis ei kuivata nahka nii palju. Keha pesemiseks on hea  kasutada õliseepi või seebivaba pesemisvahendit, mis kaitsevad ja niisutavad nahka. Lisaks väldi tugevalt parfümeeritud tooteid ning ära unusta enda nahka niisutada peale pesemist.

Mida kuivem on nahk, seda rikkalikuma tekstuuriga peaks olema nahka niisutav ja toitev toode. Talvel kasuta emulsioonide asemel pigem kreeme, salve ja õlisid. Kui oled külma ilmaga pikemalt õues, ära unusta kasutada spetsiaalseid külmakaitsekreeme ja kindlasti ka huulepalsamit. Kui nahk on väga kuiv, ärritunud ja probleemne, siis väldi tooteid, mis sisaldavad AHA happeid, retinoide, alkoholi, lõhnaaineid – need võivad ärritusi süvedada.

Kuiva naha hoolduses on oluline roll ka vee tarbimisel. Joo regulaarselt vett ja jälgi, et toidus oleks piisavalt küllastumata rasvhappeid, antioksüdante ja vitamiine. Piira suhkru, alkoholi ja nikotiinitoodete tarbimist.

Tee kindlaks, mis on just Sinu naha kuivuse põhjus ja millist hoodustoodet vajaksid. Kuiva naha hooldus toimub erinevate toimeainetega, mille eesmärgiks on naha niisutamine ja barjäärifunktsiooni parandamine ning seeläbi ärritajate, haigustekitajate nahka tungimise ärahoidmine, sügeluse ja nahakaudse veekao vähendamine.

Toimeained, mis aitavad niiskust siduda  on uurea ja laktaat. Keramiidid ja muud lipiidid omakorda parandavad naha lipiidkihti ja taastavad sarvkihi kaitsevõimet ning vähendavad nahakaudset veekadu.

 

Parim nipp nahahoolduses on ennetamine – kaitse oma nahka teadlikult kargete ilmastikuolude eest, mis võivad nahaärritused ja -kuivuse kaasa tuua. Ära lase nahakuivusel süveneda, vaid märka oma naha vajadusi ja leia omale sobivad nahahooldustooted juba täna!

 

 

Minu ilu saladus:

 • Minu ankeet – kes blogib?

  Loe edasi

 • Tervise puudutusega ilust

  Loe edasi

 • Suvi, mis ajas segadusse ehk araabia-terrass, meigivabadus ja festivalivaib

  Loe edasi

 • Apotheka Beauty videoõpetused

  Loe edasi

 • Nihao, Peking!

  Loe edasi

Kõik postitused