Kaitse ennast päikesekiirguse eest rannas, linnas ja aias

Kaitse ennast päikesekiirguse eest rannas, linnas ja aias

Kesksuve lõõsas randa suundudes ei kahtle päikesekaitsekreemi hädavajalikkuses enam ilmselt keegi. Ent pilves päeval jalgrattaga linnatänaval sõites, varjulises pargis hommikujooksu tehes või lastega mänguväljakul lustides? Häid näpunäiteid seoses päikesekaitsevahenditega jagavad Babé tootejuht Hurmi Krikk ja Eucerin Eesti esindaja Kaide Gulua.

Ultraviolettkiirgus tungib maapinnani ka läbi pilvede ning päikesepõletuse võib saada isegi varjulistes paikades. Kuna oleme päikesekiirguse mõjuvallas aasta ringi ja mis tahes ilmaga, tasub nahka kaitsta ja kosutada, et ennetada nahavähi, pigmendilaikude ja enneaegse vananemise riske. Et suvi teeks head nii kehale kui ka meelele, kordame üle turvalise päikesenautlemise reeglid.

Nahal on mälu

„Päikesepõletuse ja nahakahjustuste tagajärjed võivad kajastuda alles mitmekümne aasta pärast,“ rõhutab Hurmi Krikk. „ Seetõttu peaks päikesepõletuse eest iseäranis hoolikalt kaitsma lapsi, sest uuringutest selgub, et lapseeas saadud päikesepõletused võivad hiljem soodustada nahavähi teket.“ Mudilastel on päikesekaitsekreemi SPF 50+ kasutamine lausa kohustuslik. Näiteks sobib lastele hästi BABE PEDIATRIC LASTE PÄIKESEKAITSEKREEM 50+ TUUBIS 100ML või ISDIN PÄIKESEKAITSEAEROSOOL LASTELE SPF50 250ML.

Noored naised peaksid meeles pidama, et päike on üks suurimaid naha enneaegset vananemist põhjustavaid faktoreid. Olenemata vanusest või aastaajast, peavad eriti suvel oma nahka kaitsma ka kõik teised.

Kaide Gulua sõnul ei tohiks alla 6-kuune laps päikese käes viibida rohkem kui viis minutit. Lisaks päikesekreemidele on väikelapsi soovitatav kaitsta ka riiete, peakatte ja päikeseprillidega. „Lapsed on liikuvad, mängivad liivas ja sulistavad vees, seepärast on oluline järgida, et kreem ka pidevalt nahal püsiks,“ lisab Gulua.

Päikesekaitsekreemi kasuta ka linnatänaval ja pargimurul

„Päikesekaitsekreemi tuleb kasutada ka sportides, välitöödel ja mis tahes muid vabaõhutoimetusi tehes,“ soovitab Kaide Gulua. Linnas liikujale piisab päikesekaitseks kaitsefaktorit sisaldavast päeva- või jumestuskreemist (ka BB- või CC-kreemist), kui sa just vahepeal päikese käes ei peesita. Sportima minnes võiks aga peale kanda eraldi päikesekaitsetoote, näiteks AVENE SUN SPORT PÄIKESEKAITSEEMULSIOONI SPF 50+ 200 ML või EUCERIN SUN PÄIKESEKAITSE GEEL-KREEM DRY TOUCH SPF50+ 200ML.

Mineraalpuudrites sisalduvad titaandioksiid ja tsinkoksiid, mida leidub päikesekaitsekreemides, kaitsevad UV-kiirguse eest. Sedasorti jumestuse keskmine päikesekaitsefaktor on enamasti 15. Seega võiks suvel siiski kasutada ka täiendavat päikesekaitsetoodet. Üheks selle suve lemmiktooteks kujuneb kindlasti ISDIN MINERAALNE PÄIKESEKAITSEPUUDER SPF 50+ 2G, mis on laia spektriga igapäevaseks kasutamiseks mõeldud 100% UVB- ja UVA-mineraalfiltritega päikesekaitsepuuder, millel on kaitse sinine valguse ja infrapuna vastu. Tagab nähtamatu, väga tugeva kaitsetaseme, sobib pealekandmiseks jumestuse peale, ideaalne jumestuse viimistluseks. 

„Plaanides suveajal terve päeva õues veeta, jääb dekoratiivkosmeetikas sisalduvast kaitseks väheks,“ hoiatab Kaide Gulua. Hea oleks kasutada, kas tugeva SPF-iga näole mõeldud päikesekaitsekreemi või

päevakreemi, mille kaitsefaktor on suurem, näiteks SPF 30. Siinkohal sobib hästi BIONIKE SUN SPF50+ PÄIKESEKAITSEPIIM MATISTAV 50ML.  Ka huultele võiks valida SPF-faktoriga huulepulga või –läike, näiteks BABE HUULEPULK SPF 20 4G.

Enneta pigmendilaike

„Pigmendilaike on tunduvalt lihtsam ennetada kui juba olemasolevatest vabaneda,“ nendib Kaide Gulua. Naha pigmentatsiooni mõjutavad peamiselt päike, vananemisega kaasnev pigment ja geneetika. Kõige sagedasemaks hüperpigmentatsiooniks on solaarlentiigo, mis on otseselt seotud UV-kiirgusega. „Et hiljem vältida aega- ja rahanõudvat võitlust pigmendilaikude, on esmatähtis kasutada päikesekaitset,“ rõhutab Gulua. „Osa nahahooldusbrändide valikus leidub spetsiaalselt hüperpigmenteerunud nahale mõeldud päikesekaitsekreeme, mis nii ennetvad kui ka leevendavad jube olemasolevaid pigmendilaike näol.“

Näiteks ISDIN PÄIKESEKAITSEVEDELIK NAHATOONI ÜHTLUSTAV SPF50+ 50ML tagab väga tugeva UV-kaitse, aitab ühtlustada nahatooni, helendada olemasolevaid pigmendilaike ning vältida uute laikude teket. EUCERIN SUN EMULSIOONI NÄOLE ANTI-PIGMENT SPF50+ 50ML võid kasutada kui tavalist päevakreemi või kanda näole enne päikese kätte minekut.

Vali tegevusega sobilik päikesekaitsekreem

Aktiivsed inimesed võiksid valida suvisteks tegevusteks, nagu aerusurfilauaga sõitmine, matkamine või õues treenimine, kõrge kaitsefaktoriga (SPF 50) päikesekaitsetoode. „Eelistada tasub veekindlaid tooteid, et kaitse ka higistades ega vees sportides maha ei tuleks. Siiski tasub ka veekindlat päikesekaitset pärast igat suplust uuesti nahale kanda,“ annab Gulua nõu. Veekindlatest päikesekaitsetest tooksime välja BABE VEEKINDEL PÄIKESEKAITSEAEROSOOL SPF 50 200 ML või ISDIN PÄIKESEKAITSEAEROSOOL MÄRJALE NAHALE SPF 50 250 ML.

Kaide Gulua soovitab päikeselise aktiivse päeva jooksul kanda esimese kihina nahale kreemi ning hiljem päeva jooksul kasutada mugavuse mõttes pihusti- või aerosoolitoodet. „Kreem on tõhusam ja pihus-aerosool täienduseks,“ täpsustab Gulua. Rannasporti tehes on hea valik liiva hülgav päikesekaitsekreem. „Tundlikele näopiirkondadele – nagu nina, huuled ja põsesarnad- võiks kreemi sagedamini kanda ning hoida läheduses päikesekaitsepulka, mida on mugav kasutada,“ lisab Gulua. Päikesekaitsepulkadest tooksime esile LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS PÄIKESEKAITSE PULK NÄOLE SPF50+ 9G.

Hoolitse naha eest ka pärast päikest

„Pärast päikeselist suvepäeva tuleks nahalt alati maha pesta kreemid, mis sisaldavad SPF-i,“ soovitab Hurmi Krikk. Päikesevõtu järel tasub kasutada päevitusjärgseid tooteid, mis jahutavad ja ravivad nahka. Kuna päike kuivatab nahka, on oluline seda niisutada. BABÈ ALOE VERA GEEL 90ML värskendab, niisutab, rahustab ja pehmendab, kaitseb ning taastab nahka. Spetsiaalselt kasutamiseks peale päikese käes viibimist.

Päevitusjärgsetest taastavatest emulsioonidest soovitame AVENE SUN PÄEVITUSJÄRGNE TAASTAV KREEM-GEEL 200ML, mis rahustab ja niisutab päikesest kahjustatud nahka. Sisaldab rohkelt Avene vett, mis leevendab naha punetust ja ketendust. Niisutavad ja toitvad ained taastavad epidermise kaitsekihti.

Päikesekaitsetooteid on soovitav osta apteegist, sest need tooted on valminud arstide ja teadlaste koostöös, läbinud nii dermatoloogilised kui ka kliinilised uuringud ning väikese allergiariskiga.

„Apteekides müüdavate toodete toimeained ja tootmiskeskkond on läbinud range kontrolli,“ märgib Kaide Gulua.